5 Nisan 2011 Salı

NOKTA


Eşim olma, karım ol! Bakma daha ilkel durduğuna sen, ruhu vardır kelimelerin. “Karı-koca” “eş”ten daha çok şey anlatır. Hatta belki bize unutulmuş bir şeyi söyler.

Sahi, biliyor musun? Neden erkeğe “koca”, kadına da “onun karı” demiş eskiler?

Eşim değil, karım ol! Kedilerin eşi olur, terliklerin de… İnsanın eşi olmaz. Bir ömür eşlik ediyor diye mi sevgiliye eş denir? Eşlik etmek yeter mi? Fazlasını beklemez mi insan yârinden? Kelimeleri yitirmeseydik anlardık belki, evlenecek erkeğe eskilerin neden ”koca” dediklerini. Çünkü “koca” bilge demektir, yüce demektir. Koca demek, dağ demektir. Ve ne kadar yüce olursa olsun, üstünde kar olmayan dağ eksiktir. Dağların yücesine kar yağar diye kadına da “kocanın karı” demişler. Bakma şimdi evlenenlerin “karı-koca” ilan edildiğine. “Koca ve onun karı” olmalıdır aslında. Yani yüce bir dağ olmalı adam. Kar gibi pak ve masum olmalı kadın. Örtmeli ve bir ömür, süsü olmalı dağın. Çünkü üşür tepesinde kar olmayan dağ, ne kadar yüce olursa olsun, yarım görünür…

Eşim olma, karım ol! Bana benzemeye çalışma sakın. Bana benden lazım değil bir tane daha. Ama unutma ki sensiz yarımım. Her zaman söylemem, ama sen anla.

Eşim olma, karım ol! Beni tamamla…

Alıntı yazı .

3 yorum:

 1. Hiç aklıma gelmezdi böyle bir şey. Çok etkilendim gerçekten, çok hoşuma gitti. Allah razı olsun... Muhabbetle...

  YanıtlaSil
 2. Kar yağacağı bir dağ gördüğünü zannettiğinde dağ kendinden habersiz oluyorsa çabayla emekle bile bunu görmüyorsa yağma gitsin . gerçek bir dağ bul. hayatın sırlarından biridir bu konu anlayana anlamayana yaradılış bu sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. çok güzelmiş....duymamıştım daha önce bunu
  koca ve onun karı...

  sevgilerimle.

  YanıtlaSilKendi masalını kendine anlatmayan hayatı anlatmasa da olur ...Tek kitabımız odur ....